

Élvezhető ünnep az egész család számára
A gyerekeket – és valljuk be, a felnőtteket is – könnyen rabul tudja ejteni az ünnepi időszak varázsa. Ajándékok, ételhegyek, rég nem látott családtagok; sőt még iskolába sem kell menni! Egyszóval sok mindent lehet szeretni ebben az időszakban. Azonban sokszor a jóból is megárt a sok, és eljön a túlfáradás, nyűgösködés ideje is, elhatalmasodik a káosz, és pont az nem teljesül, ami az ünnepek lényege lenne. Egy kis odafigyeléssel azonban meg lehet ezt előzni, nézzünk néhány tippet, amivel igazán élvezhető lesz mindenki számára ez az időszak!

Ajándék ajándék hátán
Az ajándékozás érthető módon talán a legtöbb gyerek számára az ünnepek csúcspontját jelenti, azonban sosincs túl korán ahhoz, hogy megtanulják, hogy ne a kapott ajándékok száma legyen a karácsony sikerének a mércéje. Felnőttként már tudjuk, hogy valakit megajándékozni éppolyan jóleső lehet (ha nem jobb), mint ajándékot kapni, így ez az időszak tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy ezt a gyerekek is megtapasztalhassák. Ha túl fiatalok ahhoz, hogy saját maguk ajándékot vegyenek, bátorítsuk és segítsük őket abban, hogy maguk készítsenek valamit a nagyszülőnek, a másik szülőnek, a rokonoknak. Érdemes utánanézni, hogy van-e olyan lakóhelyhez közeli szervezet, amely játékgyűjtést, cipősdoboz-akciót szervez a rászorulók számára, mert ilyenkor a csomagok összeállításába is bevonhatjuk a gyerekeket!
Ne felejtsük el persze azt sem, hogy a legjobb ajándékot, amit gyerekeknek adhatunk, nem biztos, hogy a játékbolt polcain fogjuk megtalálni. Társasjátékozás, közös filmnézés, sütidíszítés – ezek lesznek azok a dolgok, amelyekre a gyerekek idősebb korukban is emlékezni fognak.
Vonjuk be őket az előkészületekbe!
Az ünnepi időszak egyik nagy előnye, hogy kicsit ki tudunk szakadni a mindennapokból, de ez könnyen stresszforrássá is válhat. Különösen igaz ez kisgyerekek esetében, akik számára a rutin és a kiszámíthatóság megnyugtató és fontos része a mindennapoknak. Amiben tudjuk, próbáljuk megtartani az állandóságot, és ha eltérünk a szokásos menetrendtől, avassuk be a gyerekeket is, hogy tudják, mire számítsanak a nagy ünnepi forgatagban. Hova megy a család, kik lesznek ott és meddig, vagy éppenséggel kik jönnek vendégségbe? Ezek mind olyan kérdések, amiket jó előre tisztázni, ha elejét szeretnénk venni a nehézségeknek.
Ne feledjük, hogy gyerekek
Jó néhány ünnepi program nem feltétlenül gyerekekre van szabva: hosszú misék, zsúfolt vásárok, véget nem érő utazások a rokonsághoz. Felnőttként is telítődünk egy-egy ingerdús nap után, képzeljük csak bele magunkat egy kisgyerek helyzetébe. A sok-sok izgalom és vidámság könnyen átfordulhat egy ponton fáradtságba és frusztrációba. Fontos emiatt, hogy próbáljuk a programokat a gyerekek frusztrációs szintjéhez is igazítani, lehetőleg ne tervezzünk túl sokat egy napra, és vegyük észre, amikor eljön az ideje egy csendes pihenőnek vagy éppen egy kis szabadban végzett testmozgásnak.



2025-02

